En öppen sida för arbetssökande är just vad du har här under "Arbetssökande", dock inte riktigt så upplagd som du helst skulle vilja ha det, vi kommer dock att utveckla den delen mera. Kom gärna igen med lite mer konkret vad du skulle vilja ha här under "
Arbetssökande".
Att inte visa sitt riktiga namn på en sådan sida är dock en detalj som avsevärt minskar en arbetsgivare intresse, det står jag fast vid. Det fungerar inte alls som en typisk "kontaktannons", även om det ytligt kanske ser så ut, en arbetsgivare har helt andra saker i huvudet än en eventuell blivande livspartner. När en arbetsgivare skummar igenom alla arbetssökande den hittar är en sådan detalj som att någon har "mörkat" sitt namn något som lätt gör att man hoppar över den personen. Däremot är det så att ni gärna kan låta bli att skriva t.ex. personnummer i den CV-version ni lägger ut öppet på Internet, fokusera istället på vad ni kan och vilken typ av människa ni är.
Som sagt, vi kommer att utveckla avdelning "Arbetssökande" och du kan vara med och påverka utvecklingen.
Trots allt, nu har vi talat om att nå ut via Internet, ändå gäller i första hand hand att bevaka alla
Lediga Jobb och söka, söka, söka... Det kommer nog alltid att vara det primära för alla arbetssökande, även om de problem arbetsgivare upplever med platsannonsering som du beskriver finns så annonseras ändå de flesta lediga jobb ut på det sättet, inte bara de "dåliga" som du tycks tro.
/Bengt
--
Admin på Vi Mellan Jobben