Appropå krisen i bilindustri - Förra veckan rullade de sista bilarna av tillverkningslinjen på Zastava fabriken i Kragujevac, Serbien. Bilfabriken som grundades 1953 i dåvarande Jugoslavien, för att få i gång hjulen i landet igen efter kriget, hann tillverka 4,3 millioner bilar innan den nu förra veckan stängde dörrarna.
Bilarna tillverkades ofta utgående från Fiat grundchassin och de var billiga att köpa men hade notoriskt dålig byggkvalitet.
Småbilen Yugo som tillverkades i stort sett oförändrad från 1971 fram till förra vecka 2008, såldes även några år i Sverige. Den såldes också i USA, där den finns förevigad i en lågbudgetfilm med bl. a. Danny DeVito där nästan alla körde runt i Yugo bilar.
Rest in pieces....